Mleko zagęszczone – co musimy o nim wiedzieć?

Mleko zagęszczone ze strony www.bee.pl, inaczej nazywane jest mlekiem skondensowanym. Obecnie cieszy się ono naprawdę bardzo dużą popularnością. Mleko skondensowane w puszce, możemy dodawać na przykład do sosów, czy też zup, to w kartoniku, zdecydowanie najczęściej dodajemy do kawy, natomiast mleko zagęszczone w tubce, może stanowić dodatek różnych deserów. Mleko skondensowane, jest artykułem, który powstaje, w procesie częściowego usunięcia wody z mleka znormalizowanego, jakie ma daną ilość tłuszczu. Proces, który ma na celu zagęszczenie mleka krowiego, następuje poprzez odparowanie wody. Mleko zagęszczone, jest cieczą, która ma kremową barwę oraz lejącą, gładką konsystencję.

Mleko zagęszczone i proces jego powstawania

Mleko zagęszczone, jak już wspomniano wyżej, jest otrzymywane w procesie odparowania wody z pełnotłustego mleka e temperaturze, która wynosi około 55 – 60 stopni Celsjusza, natomiast ciśnienie jest zmniejszone. Mleko zagęszczone, stanowi mleko oczyszczone, które później zostało oziębione oraz podgrzane, dzięki czemu możliwe jest usunięcie z niego niepotrzebnych bakterii, ich produktów, jak również enzymów, które mają wpływ na trwałość mleka o znormalizowanej zawartości tłuszczu. Mleko zagęszczone, poddaje się procesowe homogenizacji, dzięki czemu artykuł otrzymuje jednolitą konsystencję, później znowu jest ziębione, a następnie rozlewa się je do opakowań oraz poddaje sterylizacji. Mleko skondensowane, które otrzymaliśmy dzięki temu procesowi, ma dość długą datę przydatności do spożycia, natomiast jego smak jest bardzo intensywny,

Jakie właściwości ma mleko skondensowane?

Mleko zagęszczone uważane nie jest traktowane jako produkt dietetyczny, czy też prozdrowotny. W jego składzie znajdziemy dość dużo tłuszczu, natomiast mleko zagęszczone słodzone, dodatkowo ma dosyć wysoką zawartość cukru i jest produktem bardzo kalorycznym. W niesłodzonym mleku skondensowanym, tymczasem znajdziemy konserwanty. Artykuł ten, niestety nie wpływa dobrze na nasz układ trawienny, czy też kondycję organizmu. Natomiast nie można odmówić mu doskonałego smaku. W mleku skondensowanym niesłodzonym, skład jest bardzo podobny do tego, jaki znajdziemy w mleku krowim, jednakże natężenie w nim określonych elementów odżywczych, jest około dwa razy większe, co wynika z przeprowadzonego procesu odparowywania wody. W mleku skondensowanym słodzonym, znajdziemy bardzo dużo cukru, który stanowi około połowę wszelkich składników, jakie znajdują się w tym artykule. Do tego, mleko zagęszczone, ma zdecydowanie więcej kalorii, niż zwykle mleko krowie, jednak zawiera więcej tłuszczu oraz białka.